A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Mauritius - Průvodce

Doprava na Mauritius Doprava na Mauritiu (Taxi Auto Autobus)

Doprava na Mauritius

Pokud nesvěříte svůj osud do rukou některé z cestovních kanceláří a rozhodnete se na Mauritius vydat na vlastní pěst, jedna z hlavních otázek, které si před cestou budete klást, je s jakou leteckou společností se sem vydáte.

Z České republiky létá denně pravidelná linka na Mauritius. Let ze střední Evropy trvá něco kolem 11 hodin.

Národními aerolinkami ostrova jsou Air Mauritius (www.airmauritius.com), které patří mezi renomované letecké společnosti s moderní flotilou letadel a které provozují několik přímých linek z Evropy (Londýn, Paříž, Ženeva, Milán, Řím, Frankfurt a Zurich) až na ostrov. Navíc jsou důležitým operátorem v regionu Indického oceánu, který zajišťuje spojení s některými ostrovy jako Réunion, Rodrigues a jinými destinacemi. Réunion, s jehož návštěvou lze pobyt na Mauritiu zkombinovat, leží asi 200 km jihozápadním směrem a let z Mauritia sem trvá jen 40 minut, přičemž letenka nás stála asi 4500 Kč. Kromě Air Mauritius spojuje letecky oba ostrovy také Réunionský Air Austral (www.air-austral.com).

Dalšími společnostmi, které sem létají, jsou British Airways (www.ba.com) z Londýna, Air France (www.airfrance.com) z Paříže, Austrian Airlines (www.aua.com) z Vídně. Na Mauritius se z Evropy dostanete i s Emirates Airlines přes Dubai, South African airways přes Jihoafrickou republiku, Air Seychelles přes Seychely, Air Madagascar přes Madagaskar, Air Austral přes Réunion.

Samostatnou kapitolu pak tvoří charterové a nízkonákladové společnosti. Z Německa sem létají LTU (www.ltu.com), Condor (www.condor.com), z Itálie Air Europe (www.aireurope.it) a z Francie Corsair (www.corsairfly.com).

My jsme letěli z Mnichova s LTU a letenka nás přišla na něco přes 20 000 Kč, ale určitě by se dala sehnat levněji. Pokud nejste limitováni přesným termínem odjezdu a příjezdu, vyplatí se trochu brouzdat po internetových stránkách (třeba právě na stránkách LTU) a sledovat cenový vývoj letenek a následně si pak vybrat tu nejvýhodnější. Ceny letenek se liší den ode dne i o desítky eur.

Hodláte-li v této části světa strávit více dní, případně týdnů cestováním po jednotlivých ostrovech Indického oceánu, stojí za to se blíže seznámit s tzv. Indian ocean passem. Indian ocean pass je projektem leteckých společností Air Seychelles, Air Mauritius a Air Austral, díky němuž získáváte slevy na lety mezi jednotlivými ostrovy. Stačí si pořídit interkontinentální letenku u některé ze zmíněných aerolinek a pak si už můžete dle libosti sestavovat vlastní itinerář vaší exotické dovolené. Více informací najdete na internetových stránkách zainteresovaných leteckých společností.

Doprava na Mauritiu

Taxi

Taxislužba tvoří pohodlný a relativně levný způsob dopravy po ostrově. Téměř každý hotel má k dispozici vlastní flotilu taxíků a v každém větším městě není problém taxíka sehnat. Mnoho turistů toužících poznat Mauritius využívá taxislužby k půldenním či celodenním okružním jízdám po ostrově. Za předem dohodnuté ceny vás ochotně dovezou ke všem turistickým zajímavostem, které si přejete vidět. Tento způsob dopravy má mnoho nesporných výhod. Tak třeba nemusíte ztrácet nervy řízením po mauritijských silnicích, hledat v mapách odbočky a místa k zaparkování, motat se v bludišti ulic velkých měst nebo si jen zvykat na styl jízdy vlevo. My jsme, během své návštěvy Mauritia jeli taxíkem dvakrát z Flic en Flac do Port Louis a zpět.

25 km dlouhá trasa podél pobřeží do hlavního města stála předem dohodnutých 500 Rs (asi 12 euro, ale určitě by šlo ještě něco usmlouvat). Ono se tu vůbec jezdí spíše bez zapnutých taxametrů. Navíc se nedoporučuje ptát se taxikářů na rady ohledně dobré restaurace, obchodu nebo poznávacích exkurzí, neboť jsou mnohdy s majiteli těchto živností předem domluveni a dostávají pak od nich provize.

Pronájem auta

Pro všechny ty, kteří si chtějí Mauritius v klidu „osahat“ na vlastní pěst, vozit si v kufru vlastní výbavu na šnorchlování a kdykoliv se zastavit na vykoupání, je ideálním dopravním prostředkem vypůjčené auto.

Na letišti, v hlavním městě a v turistických letoviscích není problém narazit na některou z autopůjčoven. Abyste předešli případnému zklamání z aktuální nabídky vozů, možná není úplně od věci si auto splňující vaše představy zarezervovat již z domova. My jsme si auto pronajali až po příletu na letišti, přičemž několik přepážek „Car rentalů“ bylo tou dobou zavřeno a v další bylo k dispozici jen jakési korejské vozidlo miniaturních rozměrů, takže jsme pochodili až na několikátý pokus. To jsme si odvezli Nissan Sunny s plným pojištěním za 13 600 Rs na 8 dnů. Ačkoliv jsme byli před cestou několikrát upozorňováni, že od nás bude při půjčení vyžadován mezinárodní řidičák, nikdo ho nechtěl vidět.

Každý, kdo si hodlá pronajmout a řídit na Mauritiu auto, musí počítat s několika důležitými fakty. Tak předně se tu jezdí vlevo, jako pozůstatek přítomnosti Britů na ostrově. Během jízdy je třeba mít oči neustále na stopkách. Nejenže místní řidiči nepatří zrovna mezi ukázněné a stav jejich vozidel je mnohdy na pováženou, ale situaci navíc komplikují všudypřítomné smečky psů volně se potulujících po silnicích a ve městech pak proplétající se houfy mopedů a chodců.

Taková jízda městem může být skutečným dobrodružstvím. Chvílemi neustále objíždíte buď auta stojící přímo v jízdním pruhu, která tu místní s klidným svědomím odstaví, aby si něco zařídili, nebo množství autobusů, které tu stojí v zastávkách (zastávky s odstavným pruhem se tu moc nenosí). Pokud si myslíte, že auta, která zrovna objíždějí podobné překážky v momentě, kdy zrovna jedete v protisměru, hodlají zastavit, jste na omylu a mnohdy se minete jen tak tak. Navíc silnice bývají špatně značeny a nezřídka se nám stalo, že jsme poněkud bloudili. Jediná dálnice na ostrově vede z letiště na sever přes Port Louis až do Grand Baie.

A pro informaci, litr benzínu stál v době naší návštěvy (listopad 2006) 40,60 Rs.
Doufám, že to nevyznělo příliš hororově, při troše pozornosti se dá jízda po ostrově v pohodě absolvovat. Během naší dovolené na Mauritiu jsme byli svědky kupodivu jen jedné dopravní nehody.

Autobusy

Síť autobusových linek propojuje celý ostrov a tento druh dopravy patří mezi nejlevnější, i když mohou být autobusy někdy narvány k prasknutí. Autobusovou dopravu po ostrově provozuje několik společností, kterým uděluje licenci úřad National Transport Authority. Mezi hlavní společnosti patří National Transport Corporation (NTC), zajišťující plnou třetinu autobusových služeb v zemi a dále pak Mauritius Bus Transport (MBT), Rose Hill Transport (RHT), Triolet Bus Service (TBS) a United Bus Service (UBS). Více informací najdete na adresách:

* www.gov.mu/portal/site/mpisite * http://rht.intnet.mu

Autobusy se staly nedílnou součástí koloritu mauritijských silnic. Na mnohdy muzejní kousky těchto dopravních prostředků narazíte skutečně na každém kroku. Objíždíte je když zastaví v zastávce, trmácíte se za nimi v oblaku dusivého dýmu, který vypouštějí a uhýbáte jim, když se řítí po silnici proti vám.

Místní autobusy
Místní autobusy
Místní autobusy
Místní autobusy

Poslední editace textu: 17.1.2012 14:56
Další informace
REKLAMA

  • cestovatelé 83
  • cestopisy 12
  • fotoalba 76
  • diskuze 95
  • hotely 115

Články odjinud

Ženy.cz

Sukně vládnou létu! Víte ale, jak k nim správně vybrat boty?
Sukně vládnou létu! Víte ale, jak k nim správně vybrat boty?